Key Commercial Data
| Orderkey | 2905989 |
|---|---|
| Packing unit | 1 pc |
| Note | Made to Order (non-returnable) |
| Catalog page | Page 29 (C-4-2017) |
| GTIN | 4055626013282 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 241.750 g |
| Custom tariff number | 85363030 |
| Country of origin | DE (Germany) |
Ambient conditions
| Degree of protection | IP20 |
|---|---|
| Ambient temperature (operation) | -40 °C … 80 °C |
| Ambient temperature (storage/transport) | -40 °C … 80 °C |
| Altitude | ≤ 2000 m (amsl (above mean sea level)) |
| Permissible humidity (operation) | 5 % … 95 % |
| Shock (operation) | 30g (Half-sine / 11 ms / 3x ±X, ±Y, ±Z) |
| Vibration (operation) | 5g (5 – 500 Hz/2.5 h/X, Y, Z) |
General
| IEC test classification | I / II |
|---|---|
| T1 / T2 | |
| EN type | T1 / T2 |
| IEC power supply system | TT |
| Mode of protection | L-N |
| L-PE | |
| L-PEN | |
| N-PE (4+0) | |
| Mounting type | on base element |
| Color | light grey RAL 7035 |
| Housing material | PA 6.6-FR 20% GF |
| PBT-FR | |
| Degree of pollution | 2 |
| Flammability rating according to UL 94 | V-0 |
| Type | Male |
| Number of positions | 1 |
| Surge protection fault message | optical |
Protective circuit
| Nominal voltage UN | 400 V AC (TN) |
|---|---|
| 400 V AC (IT) | |
| Nominal frequency fN | 50 Hz (60 Hz) |
| Maximum continuous voltage UC | 440 V AC |
| Residual current IPE | < 5 µA |
| Nominal discharge current In(8/20) µs | 35 kA |
| Maximum discharge current Imax(8/20) µs | 50 kA |
| Impulse discharge current (10/350) µs, charge | 17.5 As |
| Impulse discharge current (10/350) µs, specific energy | 310 kJ/Ω |
| Impulse discharge current (10/350) µs, peak value limp | 35 kA |
| Follow current interrupt rating Ifi | 50 kA |
| Short-circuit current rating ISCCR | 50 kA |
| Voltage protection level Up | ≤ 2.5 kV |
| Residual voltage Ures | ≤ 2.5 kV (at In) |
| TOV behavior at UT | 580 V AC (5 s / withstand mode) |
| 800 V AC (120 min / withstand mode) | |
| 1640 V AC (200 ms / safe failure mode) | |
| Response time tA | ≤ 100 ns |
| Max. backup fuse with branch wiring | 400 A (gG) |




