Key Commercial Data
| Orderkey | 2909844 |
|---|---|
| Packing unit | 1 pc |
| Minimum order quantity | 10 pc |
| Note | Made to Order (non-returnable) |
| GTIN | 4055626394589 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 32.610 g |
| Custom tariff number | 85363010 |
| Country of origin | DE (Germany) |
Ambient conditions
| Degree of protection | IP20 |
|---|---|
| Ambient temperature (operation) | -40 °C … 80 °C |
| Ambient temperature (storage/transport) | -40 °C … 80 °C |
| Altitude | ≤ 5000 m (amsl (above mean sea level)) |
| Permissible humidity (operation) | 5 % … 95 % |
| Shock (operation) | 25g |
| Vibration (operation) | 5g |
General
| IEC test classification | II |
|---|---|
| T2 | |
| EN type | T2 |
| Mode of protection | L-PE (for IT systems without N in series with a VAL-MS plug) |
| Mounting type | on base element |
| Color | jet black RAL 9005 |
| Housing material | PA 6.6 |
| Degree of pollution | 2 |
| Flammability rating according to UL 94 | V-0 |
| Type | DIN rail module, two-section, divisible |
| Number of positions | 1 |
| Surge protection fault message | optical |
Additional descriptions
| Note | The F-MS 1100 ST protective plug is only to be used with a VAL-MS 400 ST in series connection. It is not designed for direct use on mains voltage. |
|---|---|
| Uagn > 1100 V | |
| At altitudes > 2000 m (amsl), a lateral distance of 2 mm must be maintained between live and grounded parts. |
Protective circuit
| Nominal frequency fN | 50 Hz |
|---|---|
| 60 Hz | |
| Maximum continuous voltage UC | 260 V AC |
| Residual current IPE | ≤ 3 µA |
| Nominal discharge current In(8/20) µs | 20 kA |
| Maximum discharge current Imax(8/20) µs | 40 kA |
| Short-circuit current rating ISCCR | 25 kA (in series with a VAL-MS plug) |
| Voltage protection level Up | ≤ 3 kV |
| Front of wave sparkover voltage at 6 kV (1.2/50) µs | ≤ 3 kV |
| Response time tA | ≤ 100 ns |




