Key Commercial Data
| Orderkey | 2702885 |
|---|---|
| Packing unit | 1 pc |
| Catalog page | Page 352 (C-6-2017) |
| GTIN | 4055626376783 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 222.000 g |
| Custom tariff number | 85176200 |
| Country of origin | DE (Germany) |
Ambient conditions
| Ambient temperature (operation) | 0 °C … 60 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage/transport) | 0 °C … 60 °C |
| Permissible humidity (operation) | 10 % … 95 % (non-condensing) |
| Permissible humidity (storage/transport) | 10 % … 95 % (non-condensing) |
| Degree of protection | IP20 (Manufacturer’s declaration) |
| Noise immunity | EN 61000-6-2 |
General
| Electrical isolation | VCC // FE // Ethernet |
|---|---|
| Electromagnetic compatibility | Conformance with EMC Directive 2014/30/EU |
| Net weight | 222 g |
| Housing material | Plastic |
| Color | gray |
| Degree of pollution | 2 |
| Conformance | CE-compliant |
| UL, USA/Canada | Class I, Zone 2, AEx nA IIC T4 / Ex nA IIC T4 Gc |
| Class I, Div. 2, Groups A, B, C, D T4 |
Power supply
| Supply voltage range | 10 V DC … 30 V DC (SELV, via pluggable COMBICON screw terminal block) |
|---|---|
| Max. current consumption | 500 mA |
| Typical current consumption | < 200 mA (24 V DC) |
Serial interface
| Interface 1 | Ethernet interface, 10/100Base-T(X) in acc. with IEEE 802.3u |
|---|---|
| Interface | Ethernet |
| Operating mode | Indoor use only |
| No. of ports | 2 (SELV) |
| Connection method | RJ45 socket, shielded |
| Transmission length | 100 m (shielded twisted pair) |
| Protocols supported | TCP/IP, UDP/IP, FTP, HTTP |
| Auxiliary protocols | ARP, DHCP, PING (ICMP), SNMP V1, SMTP |
| Serial transmission speed | 10/100 Mbps, auto negotiation |




