Key Commercial Data
| Orderkey | 2702192 |
|---|---|
| Packing unit | 1 pc |
| Catalog page | Page 251 (C-6-2017) |
| GTIN | 4055626010199 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 69.000 g |
| Custom tariff number | 85371098 |
| Country of origin | DE (Germany) |
Note
| Utilization restriction | EMC: class A product, see manufacturer’s declaration in the download area |
|---|
Ambient conditions
| Ambient temperature (operation) | -40 °C … 60 °C (observe derating) |
|---|---|
| Ambient temperature (storage/transport) | -40 °C … 85 °C |
| Max. permissible relative humidity (operation) | 75 % (on average, 85% infrequently, non-condensing) |
| Max. permissible humidity (storage/transport) | 75 % (on average, 85% infrequently, non-condensing) |
| Maximum altitude | ≤ 2000 m (Above sea level) |
Power supply
| Rated control circuit supply voltage US | 24 V DC -20 % / +25 % (at A1) |
|---|---|
| 19.2 V DC … 30 V DC | |
| Rated control supply current IS | typ. 35 mA |
| Power consumption at US | typ. 840 mW |
| Inrush current | 150 mA (Δt = 25 ms at Us) |
| Filter time | 2.5 ms (at A1 in the event of voltage dips at Us) |
| max. 3 ms (at A1; test pulse width; blanking pulses/dark test) | |
| 1 s (at A1; test pulse rate; blanking pulses/dark test) | |
| Where test pulse width ≤ 1 ms: test pulse rate = 5 x test pulse width | |
| max. 1 ms (at A1; test pulse width; switch-on pulses/light test) | |
| 100 ms (at A1; test pulse rate; switch-on pulses/light test) | |
| Unless switch-on pulses/light tests are safety-related, they should be disabled. | |
| Protective circuit | Surge protection Suppressor diode |
| Protection against polarity reversal for rated control circuit supply voltage |
Digital inputs
| Inrush current | < 10 mA (with Us/Ixto S35) |
|---|---|
| Current consumption | < 2 mA (with Us/Ixto S35) |
| Voltage at input/start and feedback circuit | 24 V DC -20 % / +25 % |
| Max. permissible overall conductor resistance | 150 Ω |




