Key Commercial Data
| Orderkey | 1102172 |
|---|---|
| Packing unit | 1 |
| GTIN | 4055626960869 |
| Custom tariff number | 84714100 |
Note
| Utilization restriction | EMC: class A product, see manufacturer’s declaration in the download area |
|---|
Dimensions
| Outer dimensions: width, height, depth | 330 mm x 225 mm x 5 mm (Dimensions of the front plate) |
|---|---|
| Installation dimensions: width, height, depth | 322 mm x 217 mm x 48 mm |
Display
| Display | 30.7 cm/12.1″ TFT |
|---|---|
| Screen resolution | 1280 x 800 Pixel(s) (WXGA) |
| Touch technology | analog resistive (polyester) |
| Brightness | 320 cd/m² typical (adjustable) |
| Backlighting | LED |
| Display backlight MTBF | 50000 h |
| Colors | 65536 colors |
| Reading angle left | 88 ° |
| Reading angle right | 88 ° |
| Reading angle top | 88 ° |
| Reading angle bottom | 88 ° |
Computer data
| Processor | Arm®Cortex®-A8, 1000 MHz |
|---|---|
| Operating system | Windows®Embedded Compact 7 |
| User software | Visu+ |
| RAM | 512 MB LPDDR RAM |
| 1 MB SRAM | |
| Mass storage | NAND-Flash, 1 GB |
| Network | 1 x Ethernet (10/100 Mbps), RJ45 |
| Interfaces | 2x USB Host 2.0 |
| Bus system | without |
| Slots | 1x SD |
| Realtime clock | Yes |
| Service life of battery | 5 years (typical) |
General
| Material front plate | Aluminum (black anodized) |
|---|---|
| Housing material | Steel sheet, zinc-plated |
| Mounting type | Front installation |
| Weight | 2300 g |
Ambient conditions
| Degree of protection | IP65 (front), IP20 (back) |
|---|---|
| Ambient temperature (operation) | 0 °C … 55 °C |
| Ambient temperature (storage/transport) | -25 °C … 70 °C |
| Permissible humidity (operation) | 20 % … 85 % (non-condensing) |
| Vibration (operation) | 1g, according to EN 60068-2-6 |
| Shock | 15g, according to IEC 60068-2-27 |
Standards and Regulations
| Shock | 15g, according to IEC 60068-2-27 |
|---|---|
| Vibration (operation) | 1g, according to EN 60068-2-6 |
Classifications
[email protected]
| [email protected] 5.1 | 27330200 |
|---|---|
| [email protected] 6.0 | 27242300 |
| [email protected] 7.0 | 27242301 |
| [email protected] 8.0 | 27242301 |
| [email protected] 9.0 | 19200103 |
Note
| Utilization restriction | EMC: class A product, see manufacturer’s declaration in the download area |
|---|
Computer data
| Processor | Arm®Cortex®-A8, 1000 MHz |
|---|---|
| Operating system | Windows®Embedded Compact 7 |
| User software | Visu+ |
| RAM | 512 MB LPDDR RAM |
| 1 MB SRAM | |
| Mass storage | NAND-Flash, 1 GB |
| Network | 1 x Ethernet (10/100 Mbps), RJ45 |
| Interfaces | 2x USB Host 2.0 |
| Bus system | without |
| Slots | 1x SD |
| Realtime clock | Yes |
| Service life of battery | 5 years (typical) |




