Key Commercial Data
| Orderkey | 2866446 |
|---|---|
| Packing unit | 1 pc |
| Catalog page | Page 234 (C-4-2017) |
| GTIN | 4046356073905 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 182.140 g |
| Custom tariff number | 85044030 |
| Country of origin | CN (China) |
Ambient conditions
| Degree of protection | IP20 |
|---|---|
| Ambient temperature (operation) | -25 °C … 70 °C (> 60 °C Derating: 2.5 %/K) |
| Ambient temperature (storage/transport) | -40 °C … 85 °C |
| Max. permissible relative humidity (operation) | ≤ 95 % (at 25 °C, non-condensing) |
| Climatic class | 3K3 (in acc. with EN 60721) |
| Degree of pollution | 2 |
Input data
| Nominal input voltage range | 100 V AC … 240 V AC |
|---|---|
| Input voltage range | 85 V AC … 264 V AC |
| 90 V DC … 350 V DC | |
| AC frequency range | 45 Hz … 65 Hz |
| Frequency range DC | 0 Hz |
| Current consumption | 0.55 A (100 V AC) |
| 0.23 A (240 V AC) | |
| Nominal power consumption | 62 VA |
| Inrush surge current | < 15 A (< 0.6 A2s) |
| Mains buffering | > 20 ms (120 V AC) |
| > 110 ms (230 V AC) | |
| Input fuse | 1.25 A (slow-blow, internal) |
| Choice of suitable circuit breakers | 6 A … 16 A (Characteristics B, C, D, K) |
| Type of protection | Transient surge protection |
| Protective circuit/component | Varistor |
Output data
| Nominal output voltage | 24 V DC ±1 % |
|---|---|
| Setting range of the output voltage (USet) | 22.5 V DC … 28.5 V DC (> 24 V DC, constant capacity restricted) |
| Nominal output current (IN) | 1.3 A (-25 °C … 60 °C) |
| POWER BOOST (IBoost) | 1.6 A (-25°C … 40°C permanent ) |
| Derating | 60 °C … 70 °C (2.5%/K) |
| Connection in parallel | Yes, for redundancy and increased capacity |
| Connection in series | yes |
| Feedback resistance | 35 V DC |
| Output overvoltage protection | < 35 V DC |
| Starting delay with capacitive load | unrestricted |
| Max. capacitive load | unlimited |
| Active current limitation | Approx. 5 A (for short-circuit) |
| Control deviation | < 1 % (change in load, static 10 % … 90 %) |
| < 3 % (change in load, dynamic 10 % … 90 %) | |
| < 0.1 % (change in input voltage ±10 %) | |
| Residual ripple | < 20 mVPP(20 MHz) |
| Output power | 31.2 W |
| Typical response time | < 1 s |
| Peak switching voltages nominal load | < 50 mVPP(20 MHz) |
| Maximum power dissipation in no-load condition | 1.4 W |
| Power loss nominal load max. | 4.5 W |
General
| Net weight | 0.2 kg |
|---|---|
| Operating voltage display | Green LED |
| Efficiency | > 85 % (for 230 V AC and nominal values) |
| Insulation voltage input/output | 4 kV (type test) |
| 3 kV (routine test) | |
| Protection class | II (in closed control cabinet) |
| Degree of protection | IP20 |
| MTBF (IEC 61709, SN 29500) | > 1104000 h (40 °C) |
| Mounting position | horizontal DIN rail NS 35, EN 60715 |
| Assembly instructions | alignable: horizontally 0 mm, vertically 50 mm |




