Key Commercial Data
| Orderkey | 2866378 |
|---|---|
| Packing unit | 1 pc |
| Catalog page | Page 598 (IF-2009) |
| GTIN | 4017918987169 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 1,364.300 g |
| Custom tariff number | 85044030 |
| Country of origin | CN (China) |
Dimensions
| Width | 80 mm |
|---|---|
| Height | 130 mm |
| Depth | 125 mm |
| Width with alternative assembly | 122 mm |
| Height with alternative assembly | 130 mm |
| Depth with alternative assembly | 83 mm |
Ambient conditions
| Degree of protection | IP20 |
|---|---|
| Ambient temperature (operation) | -25 °C … 70 °C (> 60 °C Derating: 2.5 %/K) |
| Ambient temperature (storage/transport) | -40 °C … 85 °C |
| Max. permissible relative humidity (operation) | 95 % (at 25 °C, non-condensing) |
| Climatic class | 3K3 (in acc. with EN 60721) |
| Degree of pollution | 2 |
Input data
| Nominal input voltage | 24 V DC |
|---|---|
| Nominal input voltage range | 24 V DC |
| Input voltage range | 18 V DC … 32 V DC |
| Frequency range DC | 0 Hz |
| Current consumption | typ. 11.4 A (24 V) |
| Inrush surge current | < 20 A (typical) |
| Mains buffering | > 3 ms (24 V DC) |
| Input fuse | 25 A (slow-blow, internal) |
| Type of protection | Transient surge protection |
| Protective circuit/component | Varistor |
Output data
| Nominal output voltage | 24 V DC ±1 % |
|---|---|
| Setting range of the output voltage (USet) | 22.5 V DC … 28.5 V DC (> 24 V DC, constant capacity restricted) |
| Nominal output current (IN) | 10 A (-25 °C … 60 °C) |
| Derating | 60 °C … 70 °C (2.5%/K) |
| Connection in parallel | Yes, for redundancy and increased capacity |
| Connection in series | yes |
| Feedback resistance | 35 V DC |
| Output overvoltage protection | < 35 V DC |
| Max. capacitive load | unlimited |
| Active current limitation | Approx. 18 A |
| Control deviation | < 1 % (change in load, static 10 % … 90 %) |
| < 2 % (change in load, dynamic 10 % … 90 %) | |
| < 0.1 % (change in input voltage ±10 %) | |
| Residual ripple | < 60 mVPP |
| Output power | 240 W |
| Typical response time | < 1 s |
| Maximum power dissipation in no-load condition | < 2 W |
| Power loss nominal load max. | < 28 W |
General
| Net weight | 0.95 kg |
|---|---|
| Operating voltage display | Green LED |
| Efficiency | > 88 % |
| Insulation voltage input/output | 1 kV (routine test) |
| 1.5 kV (type test) | |
| Protection class | III |
| Degree of protection | IP20 |
| MTBF (IEC 61709, SN 29500) | > 500000 h |
| Mounting position | horizontal DIN rail NS 35, EN 60715 |
| Assembly instructions | alignable: horizontally 0 mm, vertically 50 mm |




