General
| Number of positions | 1 |
|---|---|
| Number of levels | 1 |
| Number of connections | 2 |
| Potentials | 1 |
| Nominal cross section | 35 mm² |
| Color | gray |
| Insulating material | PA |
| Flammability rating according to UL 94 | V0 |
| Rated surge voltage | 8 kV |
| Degree of pollution | 3 |
| Overvoltage category | III |
| Insulating material group | I |
| Maximum power dissipation for nominal condition | 4.06 W |
| Maximum load current | 125 A (with 35 mm² conductor cross section) |
| Nominal current IN | 125 A |
| Nominal voltage UN | 1000 V |
| Open side panel | No |
| Result of surge voltage test | Test passed |
| Result of power-frequency withstand voltage test | Test passed |
| Power frequency withstand voltage setpoint | 2.2 kV |
| Result of the test for mechanical stability of terminal points (5 x conductor connection) | Test passed |
| Result of tight fit on support | Test passed |
| Tight fit on carrier | NS 35/7.5 |
| Result of temperature-rise test | Test passed |
| Short circuit stability result | Test passed |
| Conductor cross section short circuit testing | 35 mm² |
| Result of thermal test | Test passed |
| Proof of thermal characteristics (needle flame) effective duration | 30 s |
| Oscillation, broadband noise test result | Test passed |
| Test specification, oscillation, broadband noise | DIN EN 50155 (VDE 0115-200):2018-05 |
| Test spectrum | Service life test category 1, class B, body mounted |
| Test frequency | f1= 5 Hz to f2= 150 Hz |
| ASD level | 0.964 (m/s2)2/Hz |
| Acceleration | |
| Test duration per axis | 5 h |
| Test directions | X-, Y- and Z-axis |
| Shock test result | Test passed |
| Shock form | Half-sine |
| Acceleration | 30g |
| Shock duration | 18 ms |
| Number of shocks per direction | 3 |
| Test directions | X-, Y- and Z-axis (pos. and neg.) |
| Relative insulation material temperature index (Elec., UL 746 B) | 130 °C |
| Temperature index of insulation material (DIN EN 60216-1 (VDE 0304-21)) | 130 °C |
| Static insulating material application in cold | -60 °C |
| Behavior in fire for rail vehicles (DIN 5510-2) | Test passed |
| Flame test method (DIN EN 60695-11-10) | V0 |
| Oxygen index (DIN EN ISO 4589-2) | >32 % |
| NF F16-101, NF F10-102 Class I | 2 |
| NF F16-101, NF F10-102 Class F | 2 |
| Surface flammability NFPA 130 (ASTM E 162) | passed |
| Specific optical density of smoke NFPA 130 (ASTM E 662) | passed |
| Smoke gas toxicity NFPA 130 (SMP 800C) | passed |
| Calorimetric heat release NFPA 130 (ASTM E 1354) | 28 MJ/kg |
| Fire protection for rail vehicles (DIN EN 45545-2) R22 | HL 1 – HL 3 |
| Fire protection for rail vehicles (DIN EN 45545-2) R23 | HL 1 – HL 3 |
| Fire protection for rail vehicles (DIN EN 45545-2) R24 | HL 1 – HL 3 |
| Fire protection for rail vehicles (DIN EN 45545-2) R26 | HL 1 – HL 3 |
Connection data
| Note | Connection bolts |
|---|---|
| Connection | 1 level |
| Connection method | Bolt connection |
| Screw thread | M6 |
| Tightening torque, min | 3.2 Nm |
| Tightening torque max | 3.7 Nm |
| Connection in acc. with standard | IEC 60947-7-1 |
| Conductor cross section solid min. | 2.5 mm² |
| Conductor cross section solid max. | 35 mm² |
| Conductor cross section AWG min. | 12 |
| Conductor cross section AWG max. | 2 |
| Conductor cross section flexible min. | 2.5 mm² |
| Conductor cross section flexible max. | 35 mm² |
| Min. AWG conductor cross section, flexible | 12 |
| Max. AWG conductor cross section, flexible | 2 |
| Cable lug connection according to standard | DIN 46234:1980-03 |
| Min. cross section for cable lug connection | 6 mm² |
| Max. cross section for cable lug connection | 35 mm² |
| Hole diameter, min. | 6.5 mm |
| Cable lug width, max. | 15 mm |
| Bolt diameter | 6 mm |
| Cable lug connection according to standard | DIN 46237:1970-07 |
| Min. cross section for cable lug connection | 2.5 mm² |
| Max. cross section for cable lug connection | 6 mm² |
| Hole diameter, min. | 6.5 mm |
| Cable lug width, max. | 11 mm |
| Bolt diameter | 6 mm |
Standards and Regulations
| Connection in acc. with standard | IEC 60947-7-1 |
|---|---|
| Flammability rating according to UL 94 | V0 |
Environmental Product Compliance
| China RoHS | Environmentally friendly use period: unlimited = EFUP-e |
|---|---|
| No hazardous substances above threshold values |
Classifications
[email protected]
| [email protected] 4.0 | 27141120 |
|---|---|
| [email protected] 4.1 | 27141120 |
| [email protected] 5.0 | 27141120 |
| [email protected] 5.1 | 27141120 |
| [email protected] 6.0 | 27141120 |
| [email protected] 7.0 | 27141120 |
| [email protected] 8.0 | 27141120 |
| [email protected] 9.0 | 27141120 |





