Key Commercial Data
| Orderkey | 1854019 |
|---|---|
| Packing unit | 50 pc |
| Catalog page | Page 25 (C-2-2013) |
| GTIN | 4017918144104 |
| Weight per Piece (excluding packing) | 8.090 g |
| Custom tariff number | 85366990 |
| Country of origin | PL (Poland) |
General
| Note | Connectors may only be connected/disconnected when under no load. |
|---|---|
| Connection technology | Screw connection |
| Connection method | Screw connection |
| Tightening torque | 0.22 Nm … 0.25 Nm |
| Degree of pollution | 3 |
| Number of positions | 6 |
| Insertion/withdrawal cycles | ≥ 100 |
| Conductor cross section AWG min. | 28 |
| Conductor cross section AWG max. | 16 |
| 2 conductors with same cross section, solid min. | 0.14 mm² |
| 2 conductors with same cross section, solid max. | 0.5 mm² |
| 2 conductors with same cross section, stranded min. | 0.14 mm² |
| 2 conductors with same cross section, stranded max. | 0.75 mm² |
| Conductor cross section | 0.14 mm² … 1.5 mm² |
| Connection cross section AWG | 28 … 16 |
| Stripping length of the individual wire | 6 mm |
Material data
| Housing material | PA 6.6 |
|---|---|
| Contact material | CuZn |
| Contact surface material | Tin-plated |
| Contact carrier material | PA |
Electrical characteristics
| Rated voltage (III/3) | 250 V |
|---|---|
| Rated surge voltage | 4 kV |
| 4 kV | |
| Rated current | 10 A |
Standards and Regulations
| Halogen-free | yes |
|---|---|
| Connection in acc. with standard | CUL |
| Flammability rating according to UL 94 | V0 |




