Key Commercial Data
| Orderkey | 1627077 |
|---|---|
| Packing unit | 1 |
| GTIN | 4055626310671 |
| Custom tariff number | 85366990 |
Data of the insulating body
| Note | Order information: Crimp contacts, 4 x Ø1 mm, 5 x Ø2 mm, order separately |
|---|---|
| Coding | N |
| Insulator material | PA 6.6 |
| Insertion/withdrawal cycles mechanical | 100 |
| Contact connection method | Crimp connection |
| Type of contacts | Pin |
| Application | Hybrid |
| Number of positions | 9 |
| Contact diameter of power contacts | 2 mm |
| Litz wire cross section of power contacts min. | 0.25 mm² |
| Litz wire cross section of power contacts max. | 4 mm² |
| Nominal current per power contact at 25°C | 30 A |
| Nominal voltage, power contact | 630 V AC |
| Rated surge voltage | 6 kV |
| Overvoltage category | III |
| Degree of pollution | 3 |
| Contact diameter of signal contacts | 1 mm |
| Litz wire cross section of signal contacts min. | 0.06 mm² |
| Litz wire cross section of signal contacts max. | 1 mm² |
| Nominal current per signal contact at 25°C | 8 A |
| Nominal voltage, signal contact | 50 V |
| Rated surge voltage | 1.5 kV |
| Overvoltage category | III |
| Degree of pollution | 3 |
Housing data
| Note | The suitability for assembly must be checked when fully assigned with maximum wire cross sections. |
|---|---|
| Housing material | Metal |
| Type of locking | SPEEDCON locking |
| Degree of protection (when plugged in) | IP67 |
| IP68 | |
| Thread type | M23 |
Environmental Product Compliance
| REACh SVHC | Lead 7439-92-1 |
|---|---|
| China RoHS | Environmentally Friendly Use Period = 50 |
| For details about hazardous substances go to tab “Downloads”, Category “Manufacturer’s declaration” |




